Trasy a programy

všechny hipotrasy

Historicky první oficiální hipostezka Zlínského kraje již v provozu!

Zveme Vás do sedel - a že naši pozvánku myslíme skutečně doslova, potvrzuje Vladimír Křenek, jeden ze zakladatelů společnosti HYJÉ – koně Zlínského kraje, o.p.s. a především tvůrce a hlavní aktér budování hipotrasy „Valašsko“ v Beskydech.

Jako majitel hlavního zázemí okruhu, statku Dvůr u kříža, vsadil pan Křenek na rostoucí popularitu putování v sedle, neboť jezdecké stezky vzbuzují zájem jak u domácích, tak u zahraničních turistů. Hipoturistika je sice poměrně mladým odvětvím v oblasti cestovního ruchu a až v posledních letech začíná nabírat na významu, ale je to nový způsob trávení volného času na koňském hřbetě, přičemž se jedná o pobyt v přírodě a převažuje zde především poznávací složka nad sportovně-technickou. Poznat krásy (nejen) Beskyd z koňského hřbetu tedy mohou jak zájemci z řad stálých „koňáků“, tak také turisté toužící po aktivním odpočinku ve společnosti ušlechtilých zvířat. Jako znalec místních poměrů a především ctitel tamní pověstně krásně přírody vsadil první správce nově vybudované a oficiálně zprovozněné hipostezky Vladimír Křenek na atraktivní výhledy z hřebene Vsetínských vrchů na panoráma Javorníků a Beskyd, to vše v dokonalém souladu s přírodou díky čtyřnohým společníkům - koním.  Návštěvníci si díky vybudované stezce budou moci díky okruhu Vlašsko vychutnat nevšední pohled na Beskydy (ten je veden v nadmořské výšce 500 až 900 m), jenž využívá tras v okolí Velkých Karlovic. Většina okruhu vede lesy a loukami, částečně po nezpevněných a zpevněných cestách. Hlavním zázemím okruhu je již zmiňovaný statek Dvůr u kříža ve Velkých Karlovicích, který nabízí možnost ustájení vlastních koní i ubytování.

Podle slov projektových manažerek společnosti HYJÉ – koně Zlínského kraje, o.p.s. Ing. Zuzany Klimšové a Mgr. Ivy Hlobilové nelze kromě faktického vybudování hipostezky nezmínit i výbornou spolupráci s hlavním aktérem, panem Křenkem. Především díky jeho iniciativě a vysoké osobní zainteresovanosti vznikla tato unikátní stezka, vedoucí srdcem Beskyd. Na adresu Vladimíra Křenka nešetří slovy chvály ani Drahomír Makyča jako člen oblastního výboru za značení z Klubu českých turistů, jenž se sám na značení stezky podílel a který označil beskydskou hipostezku jako jednu z nejlépe vedených i značených za jeho dlouholeté působení v KČT.

Co si tedy přát na samotném počátku provozu hipostezky Valašsko? Samotné stezce především ohleduplné uživatele, nejen k ní, ale také k okolní přírodě, jejím přirozeným obyvatelům i ostatním milovníkům přírody, kteří se od nynějška mohou setkat i s turisty na koních. Provozovateli Vladimíru Křenkovi spokojené klienty, nadchnuté a „nakažené“ neoddiskutovatelným kouzlem Beskyd, kteří se sem budou rádi vracet. A uživatelům hipostezek? Ať Vám koně jdou!

Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem.
hipoturistika na Východní Moravě