Trasy a programy

  • Jezdecký okruh Hradisko (Rožnov pod Radhoštěm)
    Jezdecký okruh Hradisko je situován, stejně jako jeho zázemí - Penzion Hradisko – v samotném srdci Valašska, v bezprostřední blízkosti m...
  • Jezdecký okruh Nevada
    Jezdeckou trasu spravovanou Ranchem Nevada naleznete v krásném prostředí Chřibů, konkrétněji ve Stupavské vrchovině. Kromě nádherné přír...
  • Jezdecký okruh Valašsko (Beskydy)
    Okruh využívá tras v okolí Velkých Karlovic. Trasy umožňují výhledy z hřebene Vsetínských vrchů na panoráma Javorníků a Beskyd. Většina ...
všechny hipotrasy

Festival koní Moravy

Pro rozvoj hipoturistiky tj. mimo jiné i turistiky za koňskými akcemi, společnost HYJÉ – koně, z.s. pro letošní sezónu připravila další ročník projektu „Festival koní Moravy“. Což jsou významné akce z pestré palety koňařské nabídky na tomto území, které probíhají od jara do podzimu. Morava má díky své historickonovodobé tradici koňařství co nabídnout. Co Festival koní přinesl?

 Nejlepší akce ze sportovního jezdectví a chovatelského dění na Moravě.

První ročník nové jezdecké disciplíny orientačního závodu družstev na koních proběhl v Kokorách na Přerovsku (13.6.).

Kroměříž se také  pyšní se svými památkami zapsanými v Unesco a v jedné z nich v Podzámecké zahradě proběhly jedinečné skokové závody  „O pohár města Kroměříže“ (20.6.), kdy si vítězství v parkuru stupně S odvezl na Slovensko  do Topoľčainek M. Sýkora s Kométou 4. I nádherná holešovská zahrada hostila další akci festivalu a to skokový  „Pohár města Holešova“ (6.9.). Pod záštitou ministra zemědělství Ing. M. Jurečky a hejtmana Zlínského kraje MVDr. S. Mišáka se konal desátý ročník Poháru starosty města Holešova. I letos starosta Mgr. R. Seifrt předával pohár nejúspěšnějšímu jezdci nejvyšší soutěže dne, kterou se stala  Ing. L. Brabcové s Vidarou z JS pod Hostýnem.

Ze zlínska je co by kamenem dohodil na Slovensko a  tak již šest let úspěšně probíhá přeshraniční spolupráce při pořádání parkurových závodů nazvaných Pohár moravsko-slovenského partnerství.

O vítězné dvojici VI. ročníku Poháru moravsko-slovenského partnerství rozhodl nejvyšší počet bodů z obou kol, když první kolo poháru se jelo v Trenčíně a druhé kolo se jelo v zámeckém parku u holešovského zámku. V Holešově pohár nad hlavu za své výkony zvedl P. Koláček z TJ Pálava Popice.

Tradiční parkurový  „Pravčický pohár“ (4.7.) je zařazen taktéž do FKM. Dlouholetá tradice jezdeckého sportu v Pravčicích byla započata již v roce 1961. Tehdy vznikl první jezdecký klub nesoucí název Jezdecký klub Sokol při JZD Pravčice.  V roce 1963 byl uspořádán 1. ročník Hanáckého poháru, prestižní parkurové soutěže, jejíž tradice je každoročním pořádáním udržována dodnes. Mnohaletá historie Hanáckého poháru, a také prestiž, kterou za léta konání a účasti mnoha kvalitních koní a jezdců z celé republiky i ze zahraničí (účastnili se i jezdci z Polska a Maďarska) získal, je dokladem o nadšení pořadatelů a závodníků pro tuto soutěž.

V letošním roce proběhl již  38. ročník soutěže.  Hanácký pohár tradičně získává ten jezdec, jenž v obou kolech (L+ S parkur) získá nejmenší počet trestných bodů, poté získává putovní pohár, který mu trvale  náleží po třech vítězstvích.

Letos si pohár odvezl

Dále Festival zavítal na „Den koní“ do Lipiny (17.5.), který byl určen pro všechny děti a jejich rodiče. Lipinští připravili i výstavu dílek z výtvarné soutěže Svět koní, kterou pořádala společnost HYJÉ.   

Tradiční „Výstava koní Moravy a Slezska“ (7.- 9.8.) v Tlumačově ve festivalové nabídce nechybí, letos v Tlumačově oslavili 90. let od založení hřebčince.  V Tlumačově je zvykem vyhlašovat nejen šampiona výstavy podle odborné komise, ale již několik let se díky společnosti HYJÉ - koně vyhlašuje i nejkrásnější kůň očima diváků. Jak byly obsazeny šampiónské posty při letošním výročí?

Odborná komise za šampiona výstavy vyhlásila bílého hřebce moravského teplokrevníka Przedswit XVIII MT/ 2089 Przedswit II MT - 1 / Pares. Ti, co se o chov tohoto plemene zajímají, vědí, že bělouši byli právě specifikem Moravy v chovu těchto rakousko-uherských koní. Pětiletý hřebec Pares je pokračovatelem úspěšného kmene Przedswit a potomkem úspěšných chovných i sportovních koní. Pares, chovatelský produkt z chovu Ladislava Karáska a Kvatro ekostatku Velká nad Veličkou, se kromě výstav prezentuje i ve sportu, a to ve všestrannosti. Diváky naopak nejvíce oslovil chladnokrevný hřebec 1435 Markon, který je v majetku ZH Tlumačov. Tento ryzák plemene Českomoravský belgický kůň se narodil u Jana Čerešňáka v Lipově.

Ani nejmenší a začínající adepti jezdectví nejsou při festivalu opomenuti, své umění prokázali při hobby závodech v Prusinovicích (16.8.).

Jak bude probíhat další ročník Festivalu koní Moravy a jaké akce jsou aktuální na moravském koňském poli?  To najdete na www.hyje.cz.  

2014 FKM plakát.JPG, 458x600, 45.48 KB

FKM 2015

2015 Holešov.jpg (800x533, 149.89 KB)
2015 Kroměříž.jpg (424x600, 59.25 KB)
2015 Kroměříž M Sýkora.jpg (800x533, 78.79 KB)
2015 Lipina.jpg (800x533, 64.24 KB)
2015 Orient závod Kokory.jpg (800x533, 62.69 KB)
2015 Orientační závod.jpg (800x533, 117.35 KB)
2015 Prusinovice.jpg (800x532, 90.44 KB)
2015 Svět koní.jpg (800x533, 66.25 KB)
2015 Tlum výst 90 let zal (534).JPG (800x600, 72.56 KB)
2015 Výst Tlum 90 let (9).JPG (800x600, 89.67 KB)
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem.
hipoturistika na Východní Moravě